KİMDİR SATINALMACI

Yöneticidir, satınalmacı, niçin bu vasıfa sahip olması gerekir.

Çünkü satın almacı tek başına çalışan ve tek kendi gücü ile başarıya ulaşan değildir.

Tam aksine satın almacı çok sayıda üretici ve dağıtıcı firmaların üst düzey yöneticisi ve bu kuruluşların pazarlama temsilcileri ile birebir direkt olarak muhatap olandır.

 

Ve yine çalışmakta olduğu şirket sahibi veya yönetim kurulu ve bu şirketin birimlerinden olan bilgi işlem, muhasebe, mağaza müdürleri, depo, gibi birimlerle direk olarak çalışandır ki ve bu birimlerle çalışırken mutlaka işinin gereği olarak yönlendirmesi gerekmektedir.

 

Evet, bu kadar, kişilerle, birimlerle, şirketlerle, direkt olarak birebir görüşerek çalışacağınız bir iş yapacaksınız ve siz yönetici vasıflarından yoksun olacaksınız, yok hayır, burada o zaman başar? arayamazsınız.

 

Peki, önderlerin, liderlerin, yöneticilerin, vasıflar? nedir. En büyük özellikleri kendilerinden sonra gelecek olan zamandaki yaşamı çok daha iyi hale getirmek amacıdır, buna paralel olarak kişinin diğer özellilkeride farklı olmalıdır, kestirebilirlik, dürüstlük bütünlük, kararlılık, coşkunluk, otokontrol, çalışkanlık, idealistlik, ihtiraslık, özgüven ve cesaret, kendini geliştirmek, iyimserlik gibi pek çok özellik sayabiliriz.

 

Yöneticilerin farlı bildikleri bir konu ise her zaman kendilerini aşmak zorunda olduklarını bilirler, eğer kendilerini aşamazlarsa yani bir üst satırda belirttiğimiz özellik ve vasıflarını çalıştıramazlarsa, mutlaka onları aşacak birileri mevcuttur.

 

Satın almacı çalışma prensiplerinde şu konular öne çıkar, satınalmacı doğru ürünleri doğru zamanda doğru fiyata gerektiği miktarda alabilmelidir. Ürünü almak için ilk safhası daha önemlisinde ürünü şirket bünyesine girdikten sonra ivedi olarak satışa sunulma işlemini takip edip yönlendirerek, vade takip dönem izlenimi yapılarak ürünü minimum maliyetle maksimum getiriyle satılmasına yön vermelidir.

 

Satın almacı şirket sahibi, genel müdür, yönetim kurulu ve diğer birimlerle devamlı koordinasyon içinde barışık bir şekilde ve en üst seviyede diyalogla bu işini takip edebilir ve yönlendirebilir, aksi takdirde başarıya ulaşılamaz.

 

Satın almacı daha çok karmaşık bir sistem yerine kesinlikle devamlı bir şekilde otokontrol sisteminin hâkim olduğu bir yönetim şekli ve bilgi işlem sistemi ile çalışırsa başarı geleceğini bilir.

 

Nasıl bir pazarlamacı kendi sattığı ürünün muadillerinin kimler tarafından ne kadar ücrete satıldığını bilmesi gerekliliği kesin hüküm ise, aynı şekilde bir satın almacı bu bilgiye artı olarak o ürünün ve muadillerinin piyasa rakipleri için de ne ücrete satıldığını bilmesi kesindir.

 

Satın almacı ürün alımı yaparken sezonluk ürün ve mevsim geçişlerinde ürünlerin alımın da riskin ne denli büyük olduğunu bilir, ve bir önceki sezonun veya yılın satış istihbarat bilgilerini ve şirket büyüme , aynı zamanda yıllık enflasyon değeri hesaplamalarını iyi yapabiliyor olması gerektiğini bilir .

 

Satın almacı yeni kategori ürün alımları yaparken reyonlarının cm sisin ne kadar önemli olduğunu bilir ve o ünlerin alımı kesin gerekiyorsa alınmalı amacın bu olması gerektiğini bilir. Hatırla, iş olsun ticaret gelişsin ticari ciro artsın diye mal alımı yapmayacağını bilir ve bu konuya hassas olduğunu çevresine net bir dille bildirir.

 

SONUÇ: Satın almacı işinin sermaye nakit gücü ile değil vade hesaplamalarını iyi yaparak alınması kesin gerekli olan ürünlerin alımını gereli miktarda ( satış hızı ürünün vadesinin maksimum yarısı olmalı)     alımını yapan ve satımı yönlendiren ve kontrolü elinde tutan kişidir